Výstava představí život a dílo Pavla Aretina z Ehrenfeldu, jehož mapa Nový a přesný popis Království českého (1619, 1632, 1665, před 1747) vyšla právě před 400 lety. Dílo poprvé zachycuje hranice 15 zemských krajů s jejich českými a německými názvy.
Měřítko mapy bylo již podrobnější 1 : 504 000, než u předchůdců. Také sídel popsal Aretin mnohem více, téměř 1 200.
Na okraj doplnil místní abecední rejstřík se souřadnicemi v českých mílích. Vzhledem k válečnému využití mapy se zachovalo velmi málo kopií.
Původní první vydání vlastní Národní archiv, který laskavě zpřístupnil její kopii. Další vydání náleží do fondu Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK.
Zemský archiv v Opavě poskytl i unikátní rukopisnou Aretinovu mapu zábřežského panství (1623). Na mapách byly provedeny kartometrické analýzy.
Vznikl i unikátní model k vyhledávání míst z Registru podle návodu na okraji mapy. Představeny budou i sesterské mapy z British Library od W.
P. Zimmermanna nebo E.
Sadelera, ale i odvozené mapy většinou z nizozemských atlasů z Mapové sbírky PřF UK. Součástí expozice budou i historické postery zasazující dílo do rámce bouřlivé třicetileté války, počínaje defenestrací (1618), přes bitvu na Bílé hoře až po vyplenění Prahy Švédy v roce 1648.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout i obrazy dobových měr a nástrojů na měření a také dobový oblek mušketýra s výzbrojí.