Chronické onemocnění ledvin je celosvětový problém veřejného zdraví. Vedle diabetu a hypertenze se řadí obezita k jeho hlavním rizikovým faktorům.
Běžná obezita je chronické metabolické onemocnění, které spouští řetězení dalš ích civilizačních onemocnění. Tuková tkáň je největším endokrinním orgánem v těle a při jejím nadměrném zmnožení dochází k pozvolným, ale rozsáhlým kardiometabolickým změnám podmíněným inzulinorezistencí, prozánětlivým stavem a endoteliální dysfunkcí s nevratnou centrální dysregulací energetické homeostázy.
Kardiovaskulární a renální následky běžné obezity, přestože se rozvíjejí v dospělosti, mohou mít svůj původ v dětské nadváze. Výživa v raném věku má celoživotní účinky na rozvoj obezity, diabetu, kardiovaskulárních onemocnění a chronického onemocnění ledvin.
Ledviny mohou být přeprogramovány množstvím perinatálních podnětů. Ačkoli mechanismy výživového programování v širším perinatálním období zůstávají z velké části neznámé, experimentální a klinické studie naznačují, že úloha obezity je v raném věku klíčová v rozvoji chronických kardiovaskulárních a renálních onemocnění.
Nízká porodní hmotnost je pouze jedním z kompromitujících faktorů vnějšího prostředí, která vede ke snížení počtu nefronů a modifikaci systému renin-angiotenzin-aldosteron. Taktéž vysoká porodní hmotnost, expozice mateřskému diabetu nebo obezitě mohou zvýšit riziko vzniku chronického onemocnění ledvin.