Každé onemocnění ovlivňuje do jisté míry život daného jedince, jsou však některá, která ovlivňují celou lidskou společnost. Mezi taková onemocnění patří pandemie HIV infekce.
Toto onemocnění postihlo za skoro již 40 let kolem 60 miliónů osob a pro velké procento z nich bylo smrtelné. I když nebyl ještě objeven lék, který by dokázal nemocné zcela vyléčit, zásluhou antivirové léčby se podařila vysoká úmrtnost alespoň zastavit, a proto mohou HIV pozitivní pacienti žít s antivirovou léčbou kvalitní životy.
V České republice bylo ke konci března 2019 diagnostikováno 3.429 HIV pozitivních osob a specializovaná léčba probíhá v osmi pracovištích po celé České republice. Dnes je léčba v České republice na velmi vysoké úrovni.
Bylo tomu však i v minulosti? V osmdesátých letech 20. století byla HIV infekce u nás prezentována nejprve jako nákaza západního světa kapitalismu. Přesto byla v roce 1983 vytvořena v Nemocnici Na Bulovce první odborná skupina lékařů, která měla případně odhalit první taková onemocnění.
V Československé republice se to pak stalo v roce 1984, kdy byly laboratorně diagnostikovány první dva případy. Postupně pacientů přibývalo a v Nemocnici Na Bulovce, na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí vzniklo první AIDS centrum.
Dlouhodobě byla a stále je ambulantní i lůžková část tohoto AIDS centra největším pracovištěm pro léčbu. Na sestry, které ošetřují tyto pacienty, jsou často kladeny velké nároky.