Léčba anti IgE monoklonální protilátkou omalizumabem je schválená pro léčbu těžkého alergického bronchiálního astmatu a chronické spontánní kopřivky. Efekt léčby omalizumabem byl však pozorován i u jiných IgE zprostředkovaných onemocnění.
Cílem této studie je posouzení účinku omalizumabu na kontrolu astmatu a alergických onemocnění u pacientů s těžkým alergickým astmatem zařazených do projektu CAR (Czech Anti-IgE Registry). Do registru CAR bylo zařazeno celkem 310 pacientů s těžk ým alergickým astmatem léčených omalizumabem celkem v 10 centrech v České republice v letech 2006-2015.
U 229 nemocných byl po 12 měsících terapie hodnocen efekt léčby omalizumabem na klinické projevy bronchiálního astmatu (test kontroly astmatu (ACT), vyšetření koncentrace oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu (FENO, spirometrie), užívání systémové kortikoterapie a symptomy dalších komorbidit - alergické rinitidy (n = 203), atopické dermatitidy (n = 67), potravinové alergie (n = 58) a chronické kopřivky (n = 14). Po 12 měsících léčby omalizumabem došlo k signifikantnímu zlepšení hodnot ACT, forsírovaného expiračního objemu za 1s a FENO, poklesu počtu aplikací terapie systémovými kortikosteroidy z důvodu exacerbace astmatu a snížení průměrné denní dávky dlouhodobé systémové kortikoterapie.
Pozitivní účinek léčby omalizumabem jsme pozorovali u 82,2 % pacientů s alergickou rinitidou (zlepšení u 63,5 % nemocných, úplné vymizení příznaků u 18,7 % pacientů). U 46,3 % pacientů bylo zjištěno zlepšení projevů atopické dermatitidy a 35,8 % nemocných nemělo žádné projevy kožní nemoci.
Zlepšení chronické kopřivky bylo zaznamenáno u 50 % nemocných a kompletní remise u 35,7 % jedinců. U potravinové alergie udávalo zlepšení 27,6 % nemocných a u 39,7 % pacientů symptomy úplně ustoupily.
V registru CAR pacientů s těžkým alergickým astmatem léčených omalizumabem byl zjištěn pozitivní efekt anti IgE terapie nejenom na klinický průběh astmatu, ale i na další alergické komorbidity. Většina pacientů s alergickou rinitidou, atopickou dermatitidou, chronickou kopřivkou a potravinovou alergií zaznamenala zlepšení nebo kompletní remisi projevů těchto onemocnění.
Nejnižší efektivita léčby byla pozorována u potravinové alergie.