Charles Explorer logo
🇨🇿

Archeologické prameny k dějinám lékařství v Řecku v prehistorickém a archaickém období (před rokem 500 př. Kr.)

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Tato studie je založena na autorově habilitační práci zkoumající dějiny lékařství a zdravotní stav populace v Řecku od nejstarších dob (od přelomu svrchního paleolitu a mezolitu, asi 10000 př. Kr.) do roku 500 př.

Kr. Pro sledované prehistorické a archaické období řeckých dějin jsou k dispozici celkem čtyři kategorie pramenů.

Jde o prameny antropologické (dochované lidské kosterní ostatky - nejdůležitější a nejpočetnější kategorie s nejvyšší vypovídající hodnotou), prameny ikonografické (tedy umělecká zobrazení nemocných těl nebo jejich částí, léčebných zákroků a případně i léčebných božstev nebo héroů) a prameny literární (administrativní a hospodářské záznamy z prehistorického a několik literárních děl z archaického období). Do čtvrté kategorie pramenů, kterou se bude zabývat tato studie, spadají artefakty či jiné pozůstatky získané při archeologickém výzkumu, ale nezařaditelné do již uvedených tří skupin (kategorií).

Jde o kovové lékařské nástroje, užitkovou keramiku (většinou nezdobenou), organická rezidua v keramických nádobách, svědčící o používaných léčivech, a zbytky architektury (svatyní i inženýrských staveb). Chronologicky spadají do období od přelomu rané a střední doby bronzové (závěr 3. tisíciletí př.

Kr.) až k roku 500 př. Kr.