Charles Explorer logo
🇨🇿

Léčba maligního mezoteliomu pleury v České republice

Publikace na Ústřední knihovna, Lékařská fakulta v Plzni |
2019

Abstrakt

Maligní mezoteliom pleury (MMP) je nejčastějším primárním nádorem této anatomické struktury. Jeho příčinou je většinou kontakt s azbestem, a výskyt zatím stoupá, přestože ve vyspělých zemích existuje zákaz těžby, zpracování a výroby výrobků s obsahem azbestu.

Soubor prezentuje data registru konsekutivních pacientů v centrech České republiky, která používala jako základní léčebný postup standardní chemoterapii kombinací cisplatina/pemetrexed. Byl zpracován i soubor nemocných léčených pemetrexedem ve 2. linii.

Analýzu za období 2008 až 2018 provedl Institut statistiky a bioanalýz, Brno. Do souboru bylo zařazeno 249 nemocných v 1. linii a 35 nemocných ve 2. linii léčby.

Soubor tvořilo 66 žen a 183 mužů, průměrný věk byl 64 let. Profesionální expozice azbestu byla potvrzena u 58, neprofesionální expozice u 23, expozice nebyla zjištěna u 168 nemocných.

Nejčastějším histologickým typem byl epiteloidní MMP u 167 nemocných, smíšený typ u 26 a sarkomatoidní u 16, histologický typ nebyl určen u 40. U 23 nemocných bylo přítomno TNM stadium I, u 41 stadium II, u 64 stadium III a u 115 stadium IV.

Medián času do progrese (PFS) celého souboru byl 9,6 měsíce, medián celkového přežití (OS) byl 20,1 měsíce. Přežití bylo ovlivněno stadiem nemoci dle TNM a histologickým typem nádoru.

Medián OS ve 2. linii léčby byl 9,9 měsíce. Je konstatováno, že prognóza nemocných s maligním mezotenomem pleury není doposud uspokojivá a že je třeba hledat nové způsoby léčby.

Výsledky některých současných studií jsou komentovány.