Charles Explorer logo
🇨🇿

Roztroušená skleróza mozkomíšní, těhotenství, mateřství a kojení

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2019

Abstrakt

Početí, těhotenství a porod jsou podle současných poznatků považovány za imunitní fenomén. V průběhu těchto fyziologických procesů je změněna lokální i systémová imunitní odpověď těhotné ženy tak, aby byl tolerován plod, který je ve smyslu transplantační imunologie "semialograft".

Tolerance a fyziologického vývoje plodu je dosaženo rozsáhlými změnami imunitní reaktivity v průběhu těhotenství. Ty zahrnují přesmyk od reaktivity subsetu Th1 k reaktivitě subsetu Th2.

Lokálně i systémově je zvýšen podíl subsetu Treg T lymfocytů. Není tedy překvapením, že fyziologické těhotenství u většiny nemocných žen s roztroušenou sklerózou (RS) navozuje remisi, protože v patogenezi RS se uplatňuje poškozující zánět, který je podmíněn zesílenou aktivitou subsetů Th1 a Th17, spolu se snížením aktivity Treg T lymfocytů.

Přirozený porod můžeme vnímat jako fyziologickou zánětlivou reakci, která ukončí toto období a vede k navození běžné imunoreaktivity. To je příčinou klinicky doložené zkušenosti, že s odstupem od porodu dochází u většiny nemocných s RS k relapsu onemocnění.

Změny imunoreaktivity souvisí se změnami hormonálních regulací. Nezbytnou podmínkou optimálního vývoje v časném období po narození je kojení.

Pouze mateřské mléko obsahuje látky stimulující všechny funkce kojence. Klinické studie prokázaly, že výlučné kojení je prospěšné jak pro dítě, tak pro matku.

Hormonální změny s ním související tlumí poškozující zánět u nemocných s RS.