Charles Explorer logo
🇨🇿

Léčení periprotetických zlomenin distálního femuru

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni |
2019

Abstrakt

Periprotetické zlomeniny distálního femuru (dále PZDF) jsou nepříznivou komplikací u pacientů s endoprotézou kolenního kloubu. Četnost výskytu je uváděna v literatuře mezi 0,3-2,5 %. Počet periprotetických zlomenin v oblasti kolenního kloubu je na vzestupu stupu díky stárnutí populace, rostoucímu počtu implantací, delšímu přežívání pacientů, větší pohybové aktivitě pacientů a výskytu osteoporózy.

Periprotetické zlomeniny při endoprotéze kolenního kloubu tvoří zlomeniny distálního femuru, zlomeniny proximální tibie a zlomeniny čéšky. Nejčastější je výskyt zlomenin distálního femuru, což je tématem našeho sdělení.

Z hlediska doby vzniku jsou děleny na peroperační zlomeniny a zlomeniny pooperační. Většina těchto zlomenin je léčena operačně, neoperační léčení je vyhrazeno pouze pro pacienty, kteří nejsou schopni podstoupit operaci z interních příčin.

Volba způsobu léčby těchto zlomenin je složitá, je nutné se rozhodnout o druhu vnitřní fixace (dlaha či retrográdní femorální hřeb) či indikovat revizní operaci totální endoprotézy (TEP). Toto rozhodování patří do rukou zkušeného operatéra, který je erudovaný nejen v obou metodách osteosyntézy, ale i v revizních operacích TEP kolena.

Cílem léčby periprotetických zlomenin distálního femuru je zahojení zlomeniny, zachování pohybu v kolenu a nebolestivá funkce kolena. V naší retrospektivní studii jsme zhodnotili soubor pacientů s periprotetickými zlomeninami distálního femuru, kteří byli léčeni na našem pracovišti v období 2007-2016.

V tomto období bylo provedeno 2975 primoimplantací TEP kolena. Celkový počet pacientů s periprotetickou zlomeninou distálního femuru byl 56.

Průměrný věk pacientů s PZDF byl 77 let (56-94 let). Průměrný věk u mužů v době zlomeniny byl 71 let a u žen 78 let.

Průměrná doba od implantace TEP k periprotetické zlomenině byla 8,2 roku (0-20 let). V našem souboru pacientů jsme sledovali mechanismus úrazu, způsob léčby a případnou metodu osteosyntézy, dobu do rentgenologicky prokázaného zhojení zlomeniny svalkem, indikaci k primární TEP, zda se jednalo o primární či revizní TEP kolena s dříky, přítomnost osteoporózy skeletu, přítomnost osteosyntézy proximálního femuru či přítomnost TEP kyčelního kloubu, mortalitu po osteosyntéze PZDF, případné selhání osteosyntézy a časový odstup operační léčby od úrazu.