Charles Explorer logo
🇨🇿

Porodní poranění análního sfinkteru - analýza vlastního souboru rodiček mezi lety 2015-2017

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Cíl studie: Analýza vlastního souboru rodiček s poraněním hráze 3. a 4. stupně. Typ studie: Přehledový článek s analýzou vlastních dat.

Pracoviště: GPK 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce, Praha. Úvod: Porodní poranění análního sfinkteru (obstetric anal sphincter injuries - OASIS) patří k obávaným komplikacím vaginálního porodu.

Poranění je doprovázeno vysokou morbiditou rodičky. Mezi nejčastější obtíže patří bolestivost hráze, dyspareunie, úniky plynů a stolice.

Poranění svěrače během porodu je hlavní příčinou anální inkontinence u žen. Výsledky: Během sledovaného období mezi lety 2015 až 2017 jsme na našem pracovišti odvedli celkem 6185 porodů.

Císařským řezem bylo ukončeno 21 % porodů, vaginální extrakční operací 5,7 % a spontánně porodilo 73,3 % žen. Do našeho souboru bylo po vyloučení žen rodících císařským řezem zařazeno 4888 porodů.

V našem souboru porodilo spontánně bez ohledu na poranění 92,8 % žen a u 7,2 % rodiček jsme provedli vaginální extrakční operaci. Poranění hráze 3. a 4. stupně se vyskytovalo u 1,7 % (83/4888) žen nezávisle na způsobu vaginálního ukončení.

V 85,5 % se jednalo o nullipary. Ve skupině operačních porodů bylo riziko poranění análního svěrače vyšší.

Poranění jsme detekovali u 5,4 % (19/352) takto ukončených těhotenství. Nejčastěji bylo diagnostikováno poranění hráze typu 3b, a to ve 47 %.

Překvapením byl vysoký podíl mediolaterálních epiziotomií v celém souboru žen s diagnózou poranění sfinkteru. Jako nejčastější obtíže tři měsíce po porodu jsme zaznamenali občasný únik plynů a dyspareunii.

Závěr: Porodní poranění análního svěrače je spjato s vysokou mateřskou morbiditou. Nejzávažnějším následkem je inkontinence stolice.

Spolu s dalšími symptomy, jako je zhoršení kvality sexuálního života a perineální bolest, způsobuje psychosociální problémy. Pečlivé ošetření poranění a následná péče tato rizika snižují.