Charles Explorer logo
🇨🇿

Pilotní studie srovnávající snášenlivost transperineálního a endoanálního ultrazvukového vyšetření svěrače konečníku

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Cíl studie: Srovnat diagnostické schopnosti endoanálního (EndoAnal UltraSound - EAUS) a transperineálního ultrazvuku (TransPerineal UltraSound - TPUS) při vyšetření svěrače konečníku a preference pacientek. Typ studie: Prospektivní studie.

Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN, Praha.

Metodika: Zúčastněné pacientky měly provedeno endoanální a transperineální ultrazvukové vyšetření svěrače. První skupinu tvořily pacientky přicházející na kontrolní vyšetření tři měsíce po vaginálním porodu s poraněním svěrače a následnou suturou (po Obstetrical Anal Sphincter Injury - OASI).

Druhou, kontrolní skupinu tvořily ostatní pacientky nově přicházející na naši urogynekologickou ambulanci, které udávaly symptomy anální inkontinence. Byla zaznamenávána případná odmítnutí, po vyšetření pacientky na vizuální analogové škále (VAS) vyznačily míru nepohodlí vyšetření a odpověděly na několik jednoduchých otázek stran preference případného vyšetření v budoucnosti.

Výsledky: Soubor obsahoval dvacet devět pacientek (patnáct po OASI a čtrnáct v kontrolní skupině). Dvě z pacientek po OASI odmítly EAUS a jedna pacientka z kontrolní skupiny nevyznačila míru nepohodlí.

Ve skupině po OASI jedenáct pacientek (84,6 %) označilo EAUS jako neobtěžující či mírně obtěžující (VAS <= 3). Průměr nepohodlí byl 1,92 u EAUS a 1,08 u TPUS s tím, že pět pacientek označilo EAUS vyšetření o něco víc obtěžující než TPUS.

Tento rozdíl byl signifikantní (p < 0,05). V kontrolní skupině taktéž jedenáct pacientek (84,6 %) označilo EAUS jako neobtěžující či mírně obtěžující (VAS <= 3).

Nebyl nalezen rozdíl mezi skupinou po OASI a kontrolní skupinou. U žádné pacientky po OASI nebyl na žádném vyšetření prokázán reziduální defekt zevního svěrače.

Z toho důvodu nešlo rozhodnout o případné vyšší efektivitě. V případě rozdílné efektivity všechny pacientky udávaly preferenci efektivnějšího vyšetření.

V případě efektivity identické pak pacientky preferovali TPUS před EAUS. Závěr: Naše pacientky preferují méně obtěžující TPUS.

Pilotní studie neprokázala výrazný přínos EAUS pro diagnostiky případného reziduálního defektu.