Charles Explorer logo
🇨🇿

Interdisciplinární přístup a výuka vybraných interdiscipli-nárních témat v chemii a biologii v prostředí českých středních škol

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2019

Abstrakt

Cílem příspěvku je představení výsledků šetření týkajícího se mezipředmětových vztahů v chemii a biologii v prostředí českých středních škol. Šetření proběhlo v roce 2017, respondenty bylo 218 středoškolských učitelů chemie a biologie. Učitelům byla rozeslána žádost o vyplnění elektronického dotazníku.

Respondenti s odbornou kvalifikací chemie a biologie častěji uváděli, že ve výuce propojují poznatky z chemie a biologie, než učitelé s odbornou kvalifikací biologie bez chemie či chemie bez biologie. Za hlavní překážku integrace poznatků respondenti označili fakt, že se podobná témata v chemii a biologii neprobírají ve stejnou dobu.

Především pro učitele s kombinacemi chemie bez biologie a biologie bez chemie jsou problémem nedostatečné znalosti druhého oboru. Častějšímu propojování poznatků z chemie a biologie mohou podle dotazovaných napomoci vhodné výukové materiály či kurzy pro učitele rozšiřující znalosti druhého oboru. Respondenti preferují spíše nižší formy integrace přírodovědných předmětů, jako je zachování samostatných předmětů s důrazem na mezipředmětové vztahy.

Z výukových materiálů upřednostňují především návody na praktické úlohy, powerpointové prezentace či pracovní listy využitelné v běžných hodinách. Z nabízených témat respondenti nejčastěji vůbec nevyučují témata, jako jsou možnosti detekce různých látek, fytoremediace, nanočástice a nanomateriály, vliv stresorů na růst a vývoj rostlin.

Alespoň okrajově jsou nejčastěji zmiňována témata metabolismus rostlin, přírodní látky a jejich využití, biokatalýza a bioinhibitory, proteiny či nukleové kyseliny. Dotazovaní učitelé projevili zájem především o materiály k tématům toxicita látek, nanočástice a nanomateriály, přírodní látky a jejich využití či geneticky modifikované organismy.