Charles Explorer logo
🇨🇿

Recenze: Thomas Krzenck (Hrsg.), Böhmische Bürgertestamente des 15. Jahrhunderts, Marburg: Verlag Herder-Institut, 2017, 484 s., Quellen zur Geschichte und Landeskunde Ostmitteleuropas 9, ISBN 978-3-87969-422-8

Publikace na Filozofická fakulta |
2019

Abstrakt

Výzkum pozdně středověkých a raně novověkých českých měst je stále zatížen zlomkovitostí a tím, že chybí větší syntéza dosud vykonaného rozsáhlého výzkumu dějin jednotlivých měst. Ani ediční práce na vydávání pramenů z provenience pozdně středověkých a raně novověkých měst prozatím až na výjimky nepřekročila hranice městský hradeb, aby méně poučenému nebo cizímu čtenáři zprostředkovala vhled do správní praxe městských úřadů.

Tak je tomu i v oblasti testamentární praxe českých a moravských středověkých měst, kde bylo dosud vydáno pouze několik výběrů písemností historiky 19. a počátku 20. století nebo pamětních knih , které obsahují mimo jiné i vepsané kšafty, závěti, odkazy a spory a porovnání o ně. Vydání výběru testamentů české a moravské provenience z 15. století se nyní chopil německý badatel věnující se mj. husitství a navíc vládnoucí češtinou, Thomas Krzencz, který se již od 90. let 20. století výrazně zapojil do výzkumu českých a moravských středověkých městských testamentů, především se zaměřením na období tzv. "husitského" 15. století.

Ze svého širokého výzkumu v archivech jednotlivých českých a moravských měst, který již vyústil v množství publikací , také autor čerpá pro svou nynější edici. Kniha se skládá z krátkého úvodu a z edice 200 testamentů (kšaftů, závětí) z různých českých a moravských měst v českém, německém nebo latinském jazyce.

Jedná se o edici, která si klade za cíl zpřístupnit a přiblížit české a moravské pozdně středověké testamenty německojazyčným badatelům a čtenářům. Předkládaná kniha je velmi zajímavým počinem, který i přes určitá negativa plní dobře svůj účel edice představující německému publiku kvůli jazykové bariéře dosud nedostupné prameny původem z českých měst 15. století, avšak mnoho hodnotných informací si v ní najde i český čtenář zajímající se o pozdně středověkou městskou problematiku.