Charles Explorer logo
🇨🇿

Profil behaviorálních projevů u idiopatické poruchy chování v REM spánku

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Cíl: Abnormálně zvýšená motorická aktivita v REM (rapid eye movement) spánku je hlavním polysomnografickým (PSG) znakem idiopatické poruchy chování v REM spánku. Podmínkou stanovení této diagnózy je komplexní charakter pohybů, avšak na videozáznamu během PSG lze pozorovat i diskrétnější motorické projevy.

Cílem práce bylo provést systematickou videoanalýzu pohybů v REM spánku. Soubor a metody: Motorické projevy identifikované na videozáznamu při PSG u 32 pacientů ve věku 67,4 +- 7,3 let byly klasifikovány podle klinické tíže do čtyř kategorií (elementární, excesivní, scénické a násilné).

U každé motorické události byla dále určena topografická distribuce, rozlišen briskní a pomalý charakter pohybu, zaznamenána asociace s vokalizací, následným probuzením do bdělosti a s emočním nábojem. Výsledky: Bylo identifikováno průměrně 114,6 +- 85,1 motorických jevů.

Z těchto 67,8 % bylo klasifikováno jako elementární, 9,1 % jako excesivní, 22,3 % jako scénické a 0,7 % jako násilné. Přitom násilné projevy se vyskytly u 31,3 % pacientů.

Briskní pohyby byly častější než pomalé (p = 0,001). K vokalizaci došlo u 34,4 % pacientů.

Pohyb způsobil probuzení u 9,4 % pacientů a u 21,9 % pacientů byl alespoň jednou spojen se zřetelnou emocí. Závěr: Tato studie ukazuje velké množství motorických jevů v REM spánku s velkou variabilitou.

Elementární projevy představují naprostou většinu. Násilné projevy jsou sice zastoupeny poměrně minoritně, ale byly zachyceny u 31 % pacientů.