Cílem tohoto článku je na základě archeologických i ikonografických pramenů představit textilní produkci ve starověkém Egyptě. Látky a výrobky z nich představovaly totiž velmi důležitou komoditu provázející každodenní život člověka.
První část se zaměřuje na různé použití textilu, tak jak ho dokumentují archeologické nálezy, kromě odívání byl totiž textil přirozeně hojně využíván v domácnosti, pro funerální potřeby, v náboženství, měl také svou ekonomickou funkci. Druhá část pojednává o technologii výroby tkanin a textilních produktů.
Nejběžnější surovinou pro výrobu byl len, ale vzácněji se používaly také jiné rostlinné či živočišné materiály. Připravená lněná vlákna bylo nutné upříst, ikonografické prameny ukazují, že existovalo několik způsobů, jakými byla tato činnost prováděna.
Zvláštní pozornost je věnována tkaní. Nálezy naznačují, že ve starověkém Egyptě byly známy dva druhy tkalcovských stavů - horizontální a vertikální.
Rozsah používání obou těchto typů je badateli dlouho diskutován, nejasná je zejména otázka, kdy a za jakých podmínek začal být používán vertikální stav. Hotový textilní výrobek mohl být zdoben nejrůznějšími způsoby, článek představuje zvláště ty, které se objevují na abúsírských nálezech.
Závěrem jsou zmíněny různé archeologické kontexty, ze kterých pochází tkaniny z královské nekropole v Abúsíru, a zároveň jsou uvedeny příklady těch nejzajímavějších zdejších látek, datovaných, vzhledem k charakteru lokality, do 3. a 1. tisíciletí př. n. l.