Charles Explorer logo
🇨🇿

Kognitivně behaviorální terapie insomnie: změna spánku nebo jeho percepce?

Publikace na Ústřední knihovna |
2019

Abstrakt

Cílem studie bylo posoudit vliv kognitivně behaviorální terapie pro chronickou insomnii na subjektivní a objektivní parametry spánku. Druhým cílem bylo popsat vliv terapie na diskrepanci mezi těmito parametry (spánkovou mispercepci) u dospělých pacientů s chronickou insomnií.

Do studie bylo zařazeno 16 pacientů, kteří absolvovali šestitýdenní skupinový program. Na začátku a na konci terapie pacienti vyplnili baterii dotazníků pro subjektivní hodnocení kvality spánku a denních symptomů.

Po celou dobu programu pacienti vyplňovali spánkový deník pro subjektivní hodnocení spánkových parametrů. Objektivně byl spánek hodnocen pomocí aktigrafie.

Terapie vedla ke snížení závažnosti symptomů insomnie a ke zvýšení celkové kvality života pacientů. Diskrepance mezi objektivní a subjektivní celkovou dobou spánku a spánkovou efektivitou se významně změnila směrem k subjektivnímu nadhodnocování těchto parametrů po terapii.

Výsledky studie naznačují, že kognitivně behaviorální terapie ovlivňuje především subjektivní hodnocení závažnosti a příznaků insomnie nezávisle na změnách objektivních spánkových parametrů.