Firma Jan Felkl a syn pro výrobu učebních pomůcek působila téměř 100 let na českém trhu. Souborná výstava na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se věnovala podniku již v roce 2017.
Tatáž expozice doplněná novými exponáty proběhla v roce 2019 na zámku v Roztokách u Prahy. Zpřístupnila unikátní kolekci 70 glóbů, demonstračních přístrojů a litografických desek ze státních i soukromých sbírek. Článek připomíná historii firmy spojenou s Václavem Merklasem, který přenechal krachující podnik svému společníkovi, poštovnímu zřízenci Janu Felklovi.
Ten továrnu přivedl k rozkvětu. Působila nejprve v Praze, od roku 1870 pak v Roztokách u Prahy.
J. Felkl přibíral postupně jako společníky své syny Ferdinanda (1870), Antonína (1875) a nakonec Zikmunda (1879).
Ročně dokázali vyrobit manufakturní výrobou s malým počtem zaměstnanců až 15 000 glóbů, které vyváželi do celého světa. Získali mnoho ocenění na mezinárodních výstavách, jež jim otevřela cestu k státním školním zakázkám.
Po 1. světové válce se rozpadl rakousko-uherský trh a firma začala upadat. Zvláštní pozornost je věnována výjimečné osobnosti otce zakladatele Jana Felkla, který svou pílí a umem dokázal za 33 let vytvořit prosperující a světoznámý podnik.