Bronchogenní karcinom plic patří k nejčastějším a také nejzhoubnějších onemocněním. V současnosti již máme rozdílné léčebné přístupy u nemalobuněčných plicních karcinomů nejen podle histologie, ale i na základě molekulárně genetických vlastností.
Standardním postupem před zahájením léčby by mělo být vyšetření molekulárního profilu receptoru pro epidermální růstový faktor a detekce případných aktivačních mutací, detekce ALK (anaplastic lymphoma kinase) translokace u všech pacientů s non-skvamózní histologií ještě před zahájením léčby. Také je doporučováno vyšetření translokace ROS1 (ROS proto-oncogene 1) a exprese receptoru PD-L1 (programmed cell death 1 ligand 1).
V případě, že zachytíme nemocného s ALK pozitivitou, zatím jediným hrazeným lékem v České republice je crizotinib, nicméně další, novější a účinnější léky jsou na dosah. V případě ROS1 pozitivních pacientů zatím žádný lék nemá v u nás úhradu, nicméně tak jako u ALK pozitivních pacientů, i zde můžeme požádat o výjimku cestou revizního lékaře příslušné zdravotní pojišťovny.