Charles Explorer logo
🇨🇿

Podkladová studie k revizi rámcových vzdělávacích programů v oblasti vzdělávání o živé a neživé přírodě: Jak budeme učit přírodopis, biologii a geologii v příštích letech?

Publikace na Přírodovědecká fakulta, Ústřední knihovna |
2019

Abstrakt

Oborové didaktiky zabývající se živou a neživou přírodou ve vzdělávání se jakožto vědní obory v současnosti vyvíjejí. Procházejí přitom změnami ve vztahu k aktuálním požadavkům společnosti. V jejich perspektivě směřuje přírodovědné vzdělávání k vytváření příležitostí pro poznávání živé a neživé přírody v kontextu života každého člověka a v kontextu interakcí, do kterých člověk vstupuje z dlouhodobého hlediska. Samotné poznání by mělo být utvářeno na zkušenosti vzdělávajících se lidí (žáků), primárně jde o poznání souvislostí, a to od vztahu žáka k přírodě přes porozumění souvisejícím přírodním procesům až po vnímání sama sebe jako neoddělitelné součásti životního prostředí. Tento text slouží jako podkladová studie k připravovaným revizím rámcových vzdělávacích programů (dále jen RVP) v oblasti výuky o živé a neživé přírodě. Autory studie jsou odborníci v oblasti didaktiky biologie a geologie, kteří působí jak na vysokých školách, tak na dalších stupních škol a v neziskových organizacích. Studie vznikla na základě analýzy dostupných zdrojů na základě požadavku Národního ústavu pro vzdělávání. V textu jsou hledány odpovědi na níže uvedené otázky, které se vztahují k projektované, realizované i dosahované formě kurikula. Tyto otázky zároveň slouží jako základní struktura studie:

1) Jakých výsledků dosahují čeští žáci v oblasti přírodovědné gramotnosti?

2) Jaká je podoba učebnic a vybraných ŠVP?

3) Na co kladou důraz zahraniční kurikulární dokumenty na národní úrovni?

4) Na co se zaměřuje současný výzkum v oborové didaktice biologie a geologie?

5) Co zdůrazňují strategické dokumenty vzdělávací politiky nejen České republiky?

6) Jaké jsou postoje společnosti a očekávání mladých lidí k přírodovědnému vzdělávání?

7) Jaké jsou názory učitelů na současnou podobu RVP v oblasti vzdělávání o živé a neživé přírodě? Studie vznikla v omezeném čase, proto nebylo možné zahrnout všechny v současné době relevantní zdroje, ze kterých by bylo možné vycházet při revizích vzdělávacích oborů Přírodopis, Biologie a Geologie v RVP. Přesto by text studie mohl sloužit jako solidní podkladový materiál pro návrhy inovací oboru v RVP a další diskuze s akademickou a učitelskou veřejností.