Charles Explorer logo
🇨🇿

Kongenitální fibróza zevních okohybných svalů u české rodiny a její molekulárně genetická příčina

Publikace na 1. lékařská fakulta, 2. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Cíl: Kongenitální fi bróza zevních okohybných svalů (congenital fi brosis of the extraocular muscles; CFEOM) je vzácné autozomálně dominantní onemocnění charakterizované oboustrannou neprogresivní oftalmoplegií a ptózou. Cílem práce bylo popsat klinické projevy a určit molekulárně genetickou příčinu u čtyř postižených a jednoho nepostiženého člena čtyřgenerační rodiny s CFEOM.

Soubor a metodika: Všichni jedinci podstoupili oční vyšetření. U probandky jsme provedli pomocí Sangerova sekvenování skríning exonů 2, 8, 20 a 21 genu KIF21A.

Stejnou metodou jsme testovali přítomnost zjištěné mutace u dalších příbuzných. Výsledky: Klinické nálezy byly typické u všech postižených jedinců.

Konkrétně byla přítomna ptóza a nehybnost bulbů ve vertikále i v horizontále kompenzovaná záklonem hlavy při přímém pohledu, snížení zrakové ostrosti přičítané amblyopii a paradoxní synkinézy. V genu KIF21A jsme nalezli v heterozygotním stavu již dříve popsanou mutaci c.2860C>T; p.(Arg954Trp) u všech dostupných postižených členů rodiny s CFEOM.

U vnuka probandky, který byl klinicky bez příznaků onemocnění, nebyla tato mutace nalezena. Závěr: CFEOM je závažné onemocnění, které vede celoživotně k funkčním a často i psychickým obtížím.

Příčina onemocnění na úrovni genu byla u pacientů českého původu s touto vzácnou chorobou určena poprvé.