Zrak je důležitým systémem pro příjem informací z vnějšího prostředí. Správně fungující zrakový systém pomáhá, vedle řady funkcí , sloužících pro bezpečné vykonávání základních pohybových aktivit, také stabilizovat polohu těla.
Oko není nikdy v absolutním klidu, a to ani při fixaci zraku. Pohyb očí proto může zkoušené osobě přinést řadu informací o sledovaném jedinci.
K analýze pohybu očí při reakci na vnější podněty se používaj í různé metody a přístroje, které se liší podle zaměření řešených úloh. Jejich vývoj zaznamenal v posledním období velký pokrok, který vedl nejen k zdokonalení používané techniky, ale také k zvýšení jejich dostupnosti. Účelem tohoto článku je seznámit čtenáře s možnostmi sledování pohybu očí a směru pohledu a s využitím hodnocení těchto pohybů v oblasti rehabilitace.
Ukázat, že i relativně vzdálené diagnostické postupy mohou být aplikovány do oblasti rehabilitace a přispět tak k zlepšení péče o pacienty. Klíčová slova: pohyb očí, zrak, posturální stabilita, eye tracker