Publikace přibližuje životní osudy českého dobrodruha Čeňka Paclta pocházejícího z Turnova. Paclt patří vedle Emila Holuba, Enriquea S.
Vráze či Josefa Kořenského mezi naše nejznámější cestovatele devatenáctého století. Mezi českými dobrodruhy a cestovateli má však významné postavení, protože drží jedno prvenství.
Paclt totiž prokazatelně procestoval všech pět obydlených kontinentů a zanechal o tom písemné svědectví. Stěžejní část práce se zaměřuje na Pacltova cestovatelská dobrodružství, která prožil na pěti světadílech.
Zpracování je chronologické, aby orientace v textu byla přehledná a nevytrhávala jednotlivá fakta Pacltova života mimo časové zařazení. Nejdříve je tedy zmíněno jeho mládí a první cesty po Evropě, poté odchod za oceán a vstup do americké armády, se kterou se ku příkladu zúčastnil mexicko-americké války (1846-1848).
Později z amerického kontinentu vycestoval do Austrálie a navštívil i Asii. V těchto končinách se Paclt živil jako zlatokop a zejména v australské buši navštívil místa, která žádný Čech předtím ještě nepoznal.
Procestoval i Nový Zéland a později se vrátil do Čech. Přestože plánoval v rodné zemi zůstat, nakonec se z politických důvodů a z touhy poznávat nové kraje vydal na africký kontinent.
Zde se živil především jako hledač diamantů. Seznámil se dokonce s tehdy začínajícím cestovatelem Emilem Holubem a radil mu při jeho africké anabázi.
Vzájemné přátelství však dlouho nevydrželo. V Africe Čeněk Paclt prožil sedmnáct let a do své rodné země se již nevrátil.