Český veřejný diskurs v posledních letech silně akcentuje přesvědčení o výrazném a neustále se prohlubujícím rozdělení české společnosti, které má též významný geografický rozměr. Jednou z otázek, kde se veřejné mínění v různých regionech nejvíce liší, je vnímání migrantů a migrace obecně.
Cílem článku je proto zhodnotit, nakolik je toto rozdílné vnímání opravdu reálné a jaké faktory jej mohou případně podmiňovat. Za tímto účelem bylo provedeno dotazníkové šetření mezi studenty středních škol ve třech českých městech, jež existenci výrazných regionálních rozdílů ve vnímání migrace prokázalo.
Tyto rozdíly však značně závisejí na tom, jak jsou postoje k migraci měřeny - zdaleka nejzásadnější jsou v postojích vůči uprchlíkům a skupinám spojeným s poslední uprchlickou vlnou, vůči nimž zlínští studenti vykazovali třikrát častěji negativní postoje než studenti pražští. Jen částečně pak tyto rozdíly vysvětlují odlišné charakteristiky sledovaných regionů a jednotlivých studentů, přičemž nejvýznamnější roli zde hraje, zda studenti udržují s nějakými cizinci přátelský kontakt.
V závěru pak je odvozen model naznačující možný proces, jak mohou jednotlivé faktory formovat postoje studentů k migraci.