Cílem tohoto příspěvku bylo zhodnocení vývoje výkonů vojáků elitního 43. výsadkového praporu v rámci výročního přezkoušení v letech 2011 až 2015, tedy po zavedení nejnovějšího normativního výnosu, který měl mimo jiné přispět ke zvýšení tělesné zdatnosti a výkonnosti vojáků Armády České republiky (AČR). Za použití hierarchického lineárního modelování jsme se detailně zaměřili na vývoj výkonů v Cooperově běžeckém testu a opakovan ých shybech.
Výsledky mimo jiné odhalily, že po zavedení nových norem testování se výkony v obou pozorovaných testech nijak zásadně neměnily. U vojáků starších 30 let byly výkony téměř konstantní po celou dobu s průměrem přibližně 2 800 metrů u běžeckého testu a 11 opakování u shybů.
Pouze u nejmladší věkové kategorie vojáků (do 30 let) byly pozorovány signifikantní pozitivní změny v obou sledovaných testech. Průměr běžeckého testu u této skupiny se za sledované období zlepšil z 2 900 na 3 000 metrů, přičemž u shybů došlo k nárůstu z 12 na 14 opakování.
Výsledky jsou diskutovány s ohledem na charakter výzkumného souboru (nadprůměrně zdatní jedinci). Lze konstatovat, že plošné uplatňování stejných norem a cílů služební tělesné výchovy v rámci AČR nemusí být nutně efektivní na všech úrovních (elitní jednotky vs. jiné jednotky, mladší vs. starší apod.).