Diabetes mellitus (DM) je metabolické onemocnění se značným nárůstem výskytu v zemích s vysokým životním standardem. V posledních letech vzrůstá jak DM 1. typu vlivem pravděpodobně antigenního tlaku, ale zejména DM 2. typu vlivem neuspokojivého životního stylu.
Pohybová aktivita je významným nástrojem prevence i léčby právě DM 2. typu. Mnohé studie sledovaly pozitivní efekt pravidelné pohybové aktivity na toto onemocnění.
Ucelená doporučení pohybových aktivit, která by zohledňovala stadia onemocnění a přítomnost rizikových faktorů jsou však mnohdy nedostatečná. Autoři souhrnného rešeršního článku popisují význam pohybové aktivity u jedinců s prediabetem a diabetem mellitem 2. typu.
Jsou zde uvedena základní doporučení rehabilitace ve vztahu k jednotlivým typům pacientů (prediabetici, ambulantní nemocní bez komplikací, ambulantní s komplikacemi, hospitalizovaní, amputovaní). Nejvíce doporučované pohybové aktivity jsou střídání aerobního cvičení mírné a střední intenzity a odporové cvičení s lehkými váhami.
Výhody pohybové aktivity (PA) spatřujeme v prevenci diabetu, ve zlepšení kompenzace již stávajícího DMa ve snížení nákladů na jeho léčbu. Ne však každá PA je pro pacienty s DM 2. typu vhodná, zvláště pokud již trpí pozdními komplikacemi.
Jedná se především o intenzivní PA, PA se zadržováním dechu a vysokým odporem. Dále by diabetici při PA měli dbát na správnou volbu preventivní obuvi jako prevenci syndromu diabetické nohy.
Tato obuv by měla splnit základní podmínky REHABILITACE U PACIENTŮ S PREDIABETEM A DIABETEM MELLITEM 2. TYPU REHABILITATION OF PATIENTSWITH PRE-DIABETES AND TYPE 2 DIABETES VRÁTNÁ ELIŠKA1, 2, VAŘEKOVÁ JITKA1, VAŘEKA TOMÁŠ3, DAĎOVÁ KLÁRA 1, STRNAD PAVEL1, PYŠKOVÁ BARBORA1, FEJFAROVÁ VLADIMÍRA4 1 Univerzita Karlova v Praze, Fakulta tělesné výchovy a sportu 2 Institut klinické a experimentální medicíny, Pracoviště klinické rehabilitace, Praha 3 VFN a 1.
LF UK 4 Institut klinické a experimentální medicíny, Centrum diabetologie, Praha SOUBORNÉ REFERÁTY | REVIEWS 213 | LOCOMOTOR SYSTEM vol. 24, 2017, No. 2 / POHYBOVÉ ÚSTROJÍ, ročník 24, 2017, č. 2 zdravého preventivního obouvání pro pacienty s diabetem a zejména s diabetickou neuropatií. Doporučuje se dávat přednost obuvi s pevným opatkem, který stabilizuje nohu při chůzi, se šněrováním, eventuálně uzavíráním na suchý zip.
Obuv by měla být dostatečně široká i vysoká s tuhou pode šví.