ÚČEL STUDIE Doposud nebyl zaveden jednotný postup ošetření pro fragmentované nerekonstruovatelné radiální zlomeniny hlavy. Jednou z dostupných léčebných metod může být implantace endoprotézy, ale v dostupných publikacích není shoda.
Proto jsme se rozhodli vyzkoušet jejich použití a získat vlastní zkušenosti. Tato studie zahrnuje vyhodnocení výsledků léčby jeden rok po operaci.
MATERIÁL A METODY Do naší skupiny bylo zahrnuto osm pacientů (šest mužů a dvě ženy s průměrným věkem 46,1 let, v rozmezí od 24 do 80 let) s implantovanou radiální endoprotézou ExploR(R) (Biomet, USA). Radiální zlomeniny hlavy byly typu tří až šesti fragmentů, v šesti případech došlo k přidružené dislokaci.
V jednom případě došlo k souběžné diafyzární zlomenině ulny, která byla stabilizována pomocí intramedulárního hřebu Wurzburger (TRU E-Instrumente GmbH, Německo). Ve všech případech byl použit chirurgický přístup přes Kocherův interval.
Fixace pomocí sádrové dlahy z metakarpofalangových kloubů až po rameno byla u všech pacientů aplikována pooperačně po dobu dvou až tří týdnů. VÝSLEDKY Hodnocení bylo provedeno v průměru po 13 měsících (rozmezí 12-15 měsíců) po operaci.
Průměrná flexe lokte byla 7,5 stupňů až 136,9 stupňů, supinace předloktí byla 0 stupňů až 86,3 stupňů a pronace předloktí byla 0 stupňů až 80,0 stupňů. Loketní kloub si ve všech případech zachoval svou stabilitu.
U žádného z pacientů se nevyvinul neurologický deficit. DASH skóre dosáhlo průměrné hodnoty 11,2.
Průměrná hodnota skóre výkonu Mayo Elbow (MEPS) byla 92,5. Ve třech případech byly pozorovány radiologické příznaky uvolnění implantátu.
Ve dvou z těchto případů došlo k resorpci kosti kolem stonku endoprotézy. U dvou pacientů byla nalezena heterotopická osifikace a v jednom případě byla implantována nadrozměrná endoprotéza.
U žádného z pacientů nebyla pozorována opakující se dislokace lokte. DISKUSE Aplikace radiální endoprotézy hlavy je indikována pro rozdrcené radiální zlomeniny hlavy a souběžné vazové poranění (zlomeniny-dislokace, hrozná trojice, poranění Essex-Lopresti).
Stejně dobrých funkčních výsledků lze dosáhnout použitím endoprotézy jako osteosyntézou. Komplikace artroplastiky bývají opožděné po deseti nebo více letech po operaci.
Bude nutné další sledování našich pacientů a další rozšíření naší skupiny pacientů. Komplikacím lze zabránit použitím delších stonkových implantátů a modernějších stmelených bipolárních endoprotéz, které podle posledních studií dosahují stejně dobrých funkčních výsledků a snižují po čet nezbytných revizních operací - zejména odstranění implantátů.
ZÁVĚRY Při léčbě rozdrcených radiálních zlomenin hlavy napomáhá implantace endoprotézy k rychlému obnovení funkce loketního kloubu spolu s dobrými funkčními výsledky a zabraňuje nestabilitě v případě sdružených vazových poranění. Základním předpokladem pro úspěšnou léčbu je volba hlavy odpovídající velikosti.
Radiologické známky uvolnění stonku nemusí nutně ovlivňovat funkční výsledky.