Vzestup prevalence dětské obezity se v posledních letech v řadě zemí zpomaluje. V Evropě probíhá pod patronací WHO Europe monitorování dětské obezity - Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI), na němž se již od počátku v roce 2007/2008 účastní Česká republika.
V této studii je sledována prevalence nadváhy a obezity u dětí ve věku 6-9 let. V ČR se jedná o sedmileté děti.
Při sledování od roku 2008, kdy proběhlo první kolo COSI, jsme zjistili, že celková prevalence nadváhy a obezity u sedmiletých dětí zůstává s mírnými výkyvy stabilní. Výsledky nejsou statisticky významně odlišné.
U chlapců je patrný mírný posun od nadváhy k obezitě. V roce 2016 mělo nadváhu 7,6 % chlapců a 6,5 % dívek, obezita byla zjištěna u 8,8 % chlapců a 6,5 % dívek (hodnoceno podle českých referenčních hodnot).
Jako hlavní faktory uplatňující se při vzniku nadváhy a obezity v této věkové kategorii se jeví nižší vzdělání matky, méně častá konzumace snídaní, méně častá konzumace plnotučného mléka a kratší doba strávená hraním venku, dále vyšší hmotnost rodičů a rodinná anamnéza obezity, vyšší porodní váha a delší čas strávený u počítače a sledováním televize. Obvod pasu a poměr pas/výška (waist/height ratio, WHtR) jsou ukazateli rozložení tukové tkáně. 24 % dětí s poměrem pas/výška >0,5 je z hlediska BMI v kategorii normální váhy.
Měření obvodu pasu a výpočet WHtR může napomoci odhalit děti se zvýšenými zdravotními riziky. Prevalence nadváhy a obezity u sedmiletých dětí v posledních letech nestoupá, ale nedochází ani k žádoucímu poklesu.
V budoucnosti je nutné zařadit další účinné preventivní a léčebné programy.