Charles Explorer logo
🇨🇿

Zkušenost, expertiza a participace uživatelů: případ české reformy psychiatrické péče

Publikace na Fakulta sociálních věd |
2019

Abstrakt

Zapojování uživatelů péče o duševní zdraví a jejich rodinných příslušníků do rozhodování o podobě systému zdravotní péče je v současné době obecně prosazovaným trendem. V českém kontextu je tento trend pozorovatelný mimo jiné i v oblasti transformace psychiatrické péče, jejíž součástí jsou snahy o destigmatizaci duševně nemocných a o deinstitucionalizaci péče.

Pacientské a rodičovské organizace se podílí na iniciativách prosazujících změnu v poskytovaných službách a někteří jejich zástupci jsou zapojováni do pracovních skupin a poradních orgánů reformy psychiatrické péče. Cílem předkládané studie založené na analýze polo-strukturovaných rozhovorů, dokumentů a terénních poznámek z pozorování je analýza zapojení uživatelů psychiatrických služeb a identifikace pozic, které zaujímají v rámci reformy psychiatrické péče.

Studie konkrétně identifikuje pozice hlídačů, vyjednavačů, buditelů a bojovníků. Studie zároveň věnuje pozornost komplexnímu vztahu mezi participací uživatelů a věděním, na kterém je angažovanost uživatelů založena.

Zdůrazňuje přitom neopomenutelnou roli osobní zkušenosti, která je ve veřejném diskurzu těžko oddělitelná od expertního vědění.