Aplikované pohybové aktivity se řadí mezi kinantrolopogickou vědní oblast zbývající se zkoumáním modifikací obsahu, podmínek i dílčích činitelů výchovně vzdělávacího procesu, jejichž cílem je pokud možno zlepšení kvality života osob se specifickými potřebami (osoby se zdravotním postižením a oslabením, děti v raném věku, těhotné ženy a senioři). Důležitou součástí je také integrace těchto osob do hlavních vzdělávacích proudů i volnočasových aktivit s pohybovým zaměřením.
Tato integrace s sebou ovšem nese zvýšenou poptávku odborníků, kteří jsou oprávněni vést pohybové aktivity osob se specifickými potřebami. V České republice probíhá vzdělávání těchto odborníků na dvou univerzitách.
Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci nabízí ke studiu celkem dva obory se zaměřením na vzdělávání osob se specifickými potřebami, a to Aplikovaná tělesná výchova a Aplikované pohybové aktivity. Druhou institucí nabízející studium tohoto zaměření je Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se studijním programem Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami (APTV OSP).
Na obou fakultách je umožněno studium i uchazečům se specifickými potřebami.