Tělesná výška současných vrcholných plavců

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Příspěvek se zabývá profilem současných vrcholných plavců z hlediska tělesné výšky, která je dlouhodobě vnímána jako jeden z důležitých antropometrických předpokladů ovlivňující vrcholný výkon v plavání. Do šetření byli zahrnuti plavci, kteří se na OH 2012 a OH 2016 umístili do 16. místa v kategorii mužů i žen.

Tělesná výška sledovaných plavců byla sledovaná z pohledu celkových obecných charakteristik, dále jednotlivých plaveckých způsobů, disciplín, délky tratí a z hlediska účasti ve finálových rozplavbách a hodnot tělesné výšky medailistů. Do šetření bylo zahrnuto celkem 327 plavců a 296 plavkyň.

Zjištěná průměrná tělesná výška mužů měla hodnotu 188 cm, u žen 175 cm. Nejvyšší výška plavců se pohybuje v rozmezí 200-203 cm, u žen 188-189 cm.

Ve více jak polovině finálových rozplaveb zjišťujeme vyšší průměrnou výšku plavců. Také při porovnání tělesné výšky medailistů převažuje u úspěšnějších jedinců vyšší absolutní tělesná výška.

Při specifikaci tělesné výšky dle plaveckého způsobu a délky tratě nalézáme velmi obdobné závěry u mužů a žen. Vyšší plavci startují na 50m a 100m tratích a v disciplínách volným způsobem a znakem.

S nejmenší průměrnou tělesnou výškou se setkáváme u plavců a plavkyň na 400 m polohový závod. Úspěšnost některých plavců v šetřeném souboru s nižší tělesnou výškou poukázala na skutečnost, že tělesná výška je důležitým parametrem plaveckého výkonu, nicméně v daném souboru elitních plavců může být dílčím způsobem kompenzována jiným faktorem výkonu.