B buněčné non-hodgkinské lymfomy (B-NHL) představují nejčastější hematologickou malignitu dospělého věku. I přes extenzivní snahy a rychle postupující výzkum je chemoterapeutický režim (R-)CHOP již po několik desetiletí pilířem jejich terapie.
U části pacientů je však tato nemoc ke standardní chemoterapii refrakterní nebo časně relabuje. Prognóza těchto pacientů je špatná, proto je dnes velká pozornost věnována novým možnostem léčby, především využití imunoterapie.
Jeden z nejslibnějších objevů představují T lymfocyty s chimérickým antigenním receptorem (chimeric antigen receptor T, CAR T) specifickým pro CD19. Příkladem těchto produktů vytvořených z autologních T lymfocytů je i axicabtagene ciloleucel.
Jeho efektivitu v léčbě refrakterních či relabovaných B-NHL prokázaly fáze I a II studie ZUMA-1, v nichž více než polovina pacientů dosáhla kompletní remise (58 %; 83 % celková odpověď), což znamená ve srovnání s historickou kohortou výrazné zlepšení. Navíc 39 % nemocných setrvalo v remisi i po dvouletém sledování.
Tato příznivá data potvrdila i retrospektivní analýza několika kohort pacientů léčených axicabtagene ciloleucelem po jeho schválení americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).