Kost - jeden z nejdůležitějších stavebních prvků lidského těla, je tématem výstavy Až na kost!, kterou Technické muzeum v Brně otevřelo 4. 6. 2019. Zábavnou a interaktivní formou veřejnost seznamuje se stavbou a funkcí kostí, se způsobem jejich léčby a taktéž přibližuje medicínský pokrok při vývoji kostních náhrad.
Výstava je především zaměřena na materiály, které jsou pro náhrady kostí vyvíjeny a v praxi používány. Seznamuje také s přístupy a metodami tohoto vývoje od historie po současnost.
Výstava je členěna do vzájemně souvisejících částí. V první, biologické části je popsána stavba kosti pozorovatelná okem a pod mikroskopem, dále jsou na skutečných lidských kostech demonstrovány biomechanické vlastnosti kostní tkáně.
Díky spolupráci s Národním muzeem, Moravským zemským muzeem a Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity jsou vystaveny antropologické nálezy, které ilustrují historické přístupy k léčbě různých kostních onemocnění. Hlavní část výstavy se pak zabývá vývojem kostních implantátů - náhrady z minulosti konfrontuje s těmi současnými.
Tato část uceleně popisuje vývoj poznání v oblasti kostního inženýrství a ukazuje, na základě jakých znalostí se odvíjely první snahy o vývoj materiálů a o konstrukce implantátů od počátku devatenáctého století až po současnost, kdy je vývoj založen na nových znalostech a technologiích. Vývoje takových materiálů se účastní početné týmy odborníků.
K vidění jsou současné náhrady například ramenních, kolenních a kyčelních kloubů či anatomické modely v životní velikosti. Na výstavě si návštěvník bude může prohlédnout rentgenové snímky kostních onemocnění.
Na skutečných kostech zase může poznávat jeden ze způsobů léčby poranění - např. dlahování či prodlužování kostí. Do výstavy je umístěno i zábavní stanoviště pro děti i dospělé.
Poskládat si mohou "kostlivce" nebo pomocí interaktivních puzzle celou kost na jejím histologickém průřezu. Připravené jsou kvízy a hry, například poznávání lidského těla v číslech či určování rentgenových snímků.