Esej navazuje na autorův příspěvek z předchozího čísla Ergotu. I zde rozvíjí především svůj koncept dialektického překonávání kapitalismu, který vychází z Marxovy antropologie člověka jako rodové bytosti utvářené v procesu práce a dialekticko-materialistického chápání dějin a společností.
V tomto příspěvku autor reaguje na dvojdílný článek Proč a jak musí být kapitalismus zreformován z pera Raye Dalia, otce největšího hedgeového fondu na světě a jednoho ze sta nejbohatších lidí na planetě, který dnes kapitalismus otevřeně kritizuje a upozorňuje na to, že má dva roky na to, aby se zásadně proměnil, jinak hrozí vyvoláním dosud nevídaného válečného konfliktu. V této eseji jsou tak analyzovány současné progresivní manažersko-avantgardní metodiky reformy organizací a proměn výrobního způsobu jako kapitalistova snaha odvracet akutně hrozící konflikt ohrožující jeho výsadní společenské postavení, přístup k monopolům, surovinám, právní jistotu atd.
Právě v těchto změnách, které kapitalismus sám na sobě z tržní nutnosti - z nutnosti přizpůsobovat se, v tomto případě z nutnosti odvracet válku - provádí, již dnes můžeme spatřovat náznaky překonávání kapitalismu kapitalismem samým.