Charles Explorer logo
🇨🇿

Poruchy dýchání ve spánku - chirurgická léčba

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni, 1. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta, Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2019

Abstrakt

Poruchy dýchání ve spánku patří k nejčastějším spánkovým poruchám a jejich výskyt a náklady spojené s diagnostikou a léčbou každoročně celosvětově stoupají. Diagnostika a léčba těchto poruch bývá komplexní a podílí se na ní řada oborů (ORL, stomatochirurgie, neurologie, pneumologie, interna, pediatrie), které často jinak spolu spolupracují jen okrajově.

Tato unikátní monografie věnující se chirurgické léčbě poruch dýchání ve spánku, především obstrukční spánkové apnoe (OSA) a ronchopatie je tak vůbec první publikací na téma v České republice. Monografie se skládá z 30 kapitol.

Obecná část je věnována především historii, anatomii, patofyziologii a podrobné klasifikaci poruch dýchání ve spánku, dále též symptomatologii a diagnostice, a to s využitím nejnovějších poznatků v dané oblasti. Velmi podrobně je například popsána moderní vyšetřovací metoda endoskopie v uměle navozeném spánku (DISE), včetně jejího správného provedení a hodnocení.

Ačkoli je kniha zaměřena především na chirurgii věnuje se i nechirurgickým metodám léčby OSA, především léčbě přetlakem v horních dýchacích cestách a mandibulárním protraktorům. Speciální část monografie se plně věnuje chirurgickým metodám odstraňujících OSA a chrápání.

Jsou zde podrobně popsány výkony v oblasti velofaryngeální a retrolingvální úžiny, které tvoří největší část spánkové chirurgie, a to jak základní výkony jako laserem asistovaná uvuloplastika či uvulopalatofaryngoplastika a jejich variace, tak i nejmodernější metody, například robotická chirurgie kořene jazyka nebo stimulace hypoglosálního nervu. Další kapitoly se věnují méně častým výkonům prováděných pro poruchy dýchání ve spánku, je zde zastoupena např. chirurgie nosních dutin, hrtanu nebo čelistní a bariatrická chirurgie.

U všech těchto operací je kladen důraz na podrobný popis metody včetně správné indikace, výběru anestezie, popisu možných komplikací i předpokládané efektivity v eliminaci spánkové poruchy. Monografie díky svému celkovému pojetí tvoří široký základ pro studium léčby dechových poruch ve spánku nejen pro specialisty - somnology, ale i pro lékaře ORL či jiných odborností.