Vitamin C je jedním ze základních prvků výživy a je pro člověka nenahraditelnou látkou, která hraje zásadní roli ve všech etapách jeho života. Působením na genom i pro svou epigenetickou roli ovlivňuje vývoj i zdravotní stav ve všech etapách prenatálního i postnatálního vývoje.
Má zásadní vliv i na rozmanité funkce imunitního systému. Je kofaktorem řady enzymů katalyzujících významné reakce v oblasti biosyntézy nepostradatelných látek (např. neurotransmiterů, karnitinu, kolagenu).
Je jedním z nejvýznamnějších antioxidantů, který chrání tkáně před oxidativním stresem a má tedy i protizánětlivý účinek. Jeho dostatečná hladina je proto důležitá pro prevenci mnoha chronických zánětlivých onemocnění.
Deficit vitaminu C ohrožuje zásadně zdraví člověka a je překvapivě častý i v rozvinutých zemích. Fyziologická potřeba vitaminu C se mění věkem, od 50 mg/den u novorozenců po 100 mg/den v dospívání a dospělosti.
Tato potřeba se zvyšuje při řadě stavů, např. fyzické a psychické námaze, při infekčních a zánětlivých onemocněních, při chorobách spojených s oxidativním stresem, v rekonvalescenci, při hojení ran a jiných stavech. Proto je třeba dbát o dostatečnou dodávku vitaminu C ve vhodné dávce a formě, která by zajistila jeho optimální biologickou dostupnost.