Charles Explorer logo
🇨🇿

Hledání příčin vysoké míry apostáze v bahá'ismu

Publikace na Husitská teologická fakulta |
2021

Abstrakt

V odborné literatuře o baháʾismu se můžeme setkat s tvrzením, že baháʾismus je jedno z nejrychleji šířících se náboženství na světě. Mezi počty stoupenců, které udávají baháʾistické instituce, popř. jiné organizace jako např.

Association of Religious Data Archives (the Arda), a mezi údaji ze sčítání lidu, je však řádový rozdíl - Arda udává až 11x větší údaje než sčítání lidu. Základním metodologickým předpokladem tohoto textu je, že údaje ze sčítání lidu chápu jako ukazatel aktivních stoupenců baháʾismu, zatímco údaje baháʾistických institucí a Ardy chápu jako ukazatel celkového počtu stoupenců, aktivních i neaktivních.

Intencí textu je zdůvodnění, proč se k baháʾismu ve sčítání lidu hlásí nízký počet stoupenců (zhruba 700 tisíc), přesto, že většina stoupenců baháʾismu jsou ti, kteří k baháʾismu aktivně a dobrovolně konvertovali (zhruba šest až sedm milionů). Navzdory tomu, že výklad a hledání odpovědi na mnou položenou otázku není třeba lokalizovat do konkrétní země, budu problémy ilustrovat vývojem baháʾismu v Severní Americe, neboť z této oblasti jsou k dispozici nejdetailnější statistiky a doklady. ʿAbdulbaháʾ, jedna z nejautoritativnějších postav baháʾismu, zároveň Severní americe přiřkl hlavní roli v dějinách spásy, navzdory tomu, že historicky má baháʾismus kořeny v Íránu a Iráku.