Cíl studie: Kranioplastika je v současné době běžným neurochirurgickým výkonem. Cílem předložené studie je pospat první zkušenosti s úspěšným využitím individuálního implantátu Cranio-Oss (PEEK) při kranioplastice.
Materiál a metodika: V letech 2012 až 2013 bylo provedeno 26 kranioplastik. U 14 pacientů byla použita jako náhrada vlastní kostní ploténka.
Ve čtyřech případech byla použita umělá kostní náhrada Cranio-Oss zhotovená z PEEKu. U šesti pacientů byl defekt zakryt pomocí náhrady zhotovené z Palacosu přímo při operačním výkonu a ve dvou případech bylo ke krytí menších defektů využito titanové mřížky.
Follow-up souboru pacientů byl nejméně 5 let. Cranio-Oss je kraniální implantát vyráběný metodou CAD/CAM dle tvaru kostního defektu na CT vyšetření ze syntetického biokompatibilního materiálu polyetereterketonu (PEEK).
Vytváření optimální drsnosti povrchu implantátu a povrchu kontaktní plochy dosedající na kostní lůžko je řízeno a zahrnuto již ve strategii obrábění jednotlivých ploch implantátu při jeho výrobě na pětiosém obráběcím centru. Výsledky: Implantát Cranio-Oss byl aplikován čtyřem pacientům a byl použit ke krytí rozsáhlejších a prostorově složitějších defektů u mladších pacientů.
Průměrný věk pacientů v této skupině byl 47 let. Implantát byl fixován mikrodlažkami.
Ve všech případech došlo ke zhojení rány s dobrým kosmetickým efektem bez nutnosti revize v souvislosti s použitým implantátem. Na kontrolních CT vyšetřeních byl vždy patrný implantát v dobrém postavení bez známek malpozice.
Diskuze: K rekonstrukci defektů po kraniektomii je nejvhodnější vlastní kostní ploténka. Toto řešení je ekonomicky dostupné a z kosmetického hlediska představuje jeden z nejlepších způsobů, jak rekonstruovat defekt po kraniektomii.
V některých případech nelze ke kranioplastice původní kostní ploténku využít (destrukce tumorem, infekční proces, tříštivá zlomenina). V uvedených případech je nutné řešit defekt pomocí umělé kostní náhrady.
Při rozsáhlých defektech jsou nejvhodnější individuální na míru vyrobené implantáty (custom made implants) z pokročilých biomateriálů. Závěr: Autoři preferují kranioplastiku s využitím vlastní kostní ploténky.
V případech, kdy to nelze provést je nutné využít některý typ umělé kostní náhrady. První zkušenosti ve střednědobém horizontu s využitím náhrady Cranio Oss zhotovené z PEEK ukázaly, že se jedná o vhodnou alternativu k vlastní kostní ploténce.
Nebyly zaznamenány žádné komplikace spojené s umělou ploténkou tohoto typu a lze ji v těchto případech plně doporučit k řešení defektů lebky. Vzhledem k problémům s uchováváním kostních plotének při nemožnosti vyhovět některým kritériím spojených s akreditací bude v budoucnu význam umělých náhrad s jejich klesající cenou jistě vzrůstat.