Charles Explorer logo
🇨🇿

Porovnání měření velikosti prostaty pomocí transrektálního ultrazvuku a magnetické rezonance a jejich vlivu na PSA denzitu

Publikace na 3. lékařská fakulta, Ústřední knihovna |
2019

Abstrakt

Cíle: Cílem práce je porovnat výsledky měření objemu prostaty pomocí transrektálního ultrazvuku (TRUS) a magnetické rezonance (MR) mezi urology s různou mírou zkušeností a vlivu těchto rozdílů na PSA denzitu. Metody: Soubor obsahuje pacienty, kterým byla mezi únorem 2015 a listopadem 2018 změřena prostata před odběrem punkční biopsie.

Všichni pacienti před TRUS absolvovali multiparametrickou MR prostaty na 1,5T přístroji Signa HDXT GE s endorektální cívkou. Sonografické měření bylo provedeno na přístroji Toshiba Applio 500 pomocí end-fire transrektální sondy.

TRUS měření prostaty prováděli tři urologové s dvaceti, sedmi a dvěma lety zkušeností v oboru. Velikost prostaty byla u TRUS i MR vypočtena z měření největších rozměrů ve třech rovinách pomocí vzorce "šířka x výška x hloubka x 0,523".

Ze zjištěných velikostí prostaty byla následně dopočítána PSA denzita (PSA/velikost prostaty v ml). Výsledky: Celkově bylo hodnoceno 582 pacientů.

Průměrný věk pacientů byl 62,86 let (31-91), průměrné PSA bylo 8,70ng/ml (0,53-75,00). Průměrný rozdíl velikosti mezi TRUS a MR měřením prostaty byl +8,41ml, u vyšetřujícího s dvaceti lety praxe potom +3,66ml, u vyšetřujícího se sedmi lety praxe +11,19ml a u vyšetřujícího se dvěma lety praxe +8,12ml.

Průměrný rozdíl v PSA denzitě mezi TRUS a MR byl -0,025ng/ml/ml. Při použití hraniční hodnoty PSA denzity k indikaci biopsie 0,15ng/ml/ml a 0,20ng/ml/ml by bylo při TRUS měření bioptováno o 8 % respektive o 6 % méně pacientů než při použití MR.

Závěr: Transrektální ultrasonografie v našem souboru ve srovnání s magnetickou rezonancí velikost prostaty nadhodnocovala. Tento rozdíl, promítnutý do PSA denzit by znamenal 6-8% rozdíl v indikacích biopsií prostaty na základě PSA denzity v závislosti na použité hraniční hodnotě.