Charles Explorer logo
🇨🇿

Pražská měšťanka Dorota mydlářka a knihy v husitské Praze

Publikace na Filozofická fakulta |
2019

Abstrakt

Tento příspěvek se zabývá dosud neznámým soupisem knih, který se dochoval v rukopisu Národní knihovny ČR se signaturou V C 11. Soupis zaznamenává celkem sedm titulů v deseti svazcích, u nichž je uvedeno, že jsou "uloženy u paní" ("volumina reposita circa dominam").

Touto paní je nepochybně Dorota mydlářka, měšťanka Starého Města pražského - na vnitřní straně přední desky tohoto rukopisu je poznámka psaná rukou 15. století, že uvedený kodex věnovala Laudově koleji pražské univerzity. V příspěvku bylo možné díky dochovaným pramenům představit nejen obsah rukopisů zachycených v soupisu, jež jsou převážně homiletického a exegetického obsahu, ale také sociální vazby a majetkové poměry donátorky.

Ukázalo se, že Jakub mydlář, za kterého byla Dorota provdána, než ovdověla, byl staroměstským měšťanem, který podobně jako jiní těžil z husitských konfiskací a koupil dům od staroměstské obce zabavený odpůrci husitství. Vedle rodinného majetku disponovala Dorota také domy, které jí odkázal Mikuláš mydlář.

Dorota ve svém dochovaném kšaftu z roku 1453 odkázala svůj dům bekyním a drobnějšími odkazy pamatovala i na některé přední osobnosti z řad utrakvistických kněží. Některé ze svazků stručně zachycené ve zmíněném soupisu se s větší či menší pravděpodobností podařilo dohledat ve fondu Národní knihovny.

Pro většinu z nich je doložitelné, že se - stejně jako kniha, v níž je soupis dochován - staly součástí knihovny Laudovy koleje. Tento fakt nás vedl k hypotéze, že soupis pravděpodobně zachycuje knihy z majetku Mikuláše mydláře, po němž Dorota dědila, které přislíbila dát Laudově koleji, ale v době pořízení seznamu se tak ještě nestalo.