Pacienti s chronickou bolestí tvoří velmi podstatnou část klientely ambulancí rehabilitačních pracovišť a spolupráce s nimi je často složitá. Efektivní spolupráce předpokládá aktivitu všech zúčastněných stran - pacienta, lékařů, fyzioterapeutů, psychologů, ergoterapeutů.
V neposlední řadě je důležitý i náhled pacienta na vlastní obtíže a schopnost porozumět vlastnímu tělu. Pacienti by se měli nejen zlepšit ve svých dovednostech fyzických (posturální stabilizace, dechový stereotyp, svalová síla, rozsah pohybu...), v somatognozii včetně vnímání změn jednotlivých částí pohybového aparátu.
Zároveň by se měli naučit co nejlépe provést individuálně volené cviky v rámci individuální cvičební jednotky a získat dovednosti, které bychom mohli nazvat "dovednostmi samostatného ovládání bolesti" - již zmiňované cvičení, dále relaxace, žebříček priorit, plánování a stupňování aktivit, umění "zastavit se", trpělivost se sebou samým, vlastní iniciativa, přijetí bolesti, diář, plán B. Výše uvedené body jsou demonstrovány na kazuistice pacientky z ambulance Kliniky rehabilitačního lékařství 1.
LF UK a VFN.