Charles Explorer logo
🇨🇿

Akutní plicní embolie v terénu chronické tromboembolické plicní hypertenze. Kazuistika pacienta s důrazem na diagnostiku a diferenciální diagnostiku chronické tromboembolické plicní hypertenze

Publikace |
2019

Abstrakt

Chronická tromboembolická plicní hypertenze (CTEPH) se vyvíjí dle různých prací u1-5% pacientů po akutní plicní embolii (APE). Vprůměru je to kolem 3 % pacientů. Častější výskyt je pravděpodobně po recidivujících APE.

Přesná etiopatogeneze onemocnění není známa. Rizikové faktory rozvoje onemocnění, jak vrozené, tak získané, se liší uCTEPH aAPE.

Je velmi pravděpodobné, že řada případů zůstává klinicky nerozpoznána ana onemocnění je nutné především myslet upacientů po prodělaných jedné či více epizodách APE, ale iho zahrnout do diferenciální diagnostiky dušnosti či jiných příznaků plicní hypertenze (PH). Onemocnění, pokud není adekvátně léčeno, má velmi závažnou prognózu.

Pilířem diagnostiky onemocnění jsou zobrazovací metody a pravostranná srdeč ní katetrizace kpřesné kvantifikaci PH aurčení typu PH. Každý pacient spodezřením na toto onemocnění by měl mít provedenu echokardiografii a ventilačně perfuzní plicní scan (V/P scan), který má větší senzitivitu než CT angiografie.

Pokud tato vyšetření svědčí pro CTEPH, mělo by následovat další komplexní dovyšetření včetně CT angiografie plicnice, konvenční angiografie plicnice apravostranné srdeční katetrizace. Ipřes rozvoj CT aMRI zobrazovacích metod utohoto onemocnění zůstává konvenční angiografie plicnice apravostranná srdeční katetrizace nadále zásadní vdiagnostice CTEPH arozhodnutí ozpůsobu léčby.

Měla by vždy být provedena ve specializovaném centru, které má zkušenosti jak sdiagnostikou, tak léčbou tohoto onemocnění. Cílem naší kazuistiky je popsat podrobně diagnostiku onemocnění upacienta sepizodou APE, ale již vúvodu sněkterými známkami CTEPH.