Charles Explorer logo
🇨🇿

Deložní leiomyomy s bizarními jádry: analýza 37 prípadu po laparoskopické ci otevrené myomektomii

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Cíl studie: Cílem studie byla analýza klinických výsledků pacientek, které podstoupily myomektomii jakožto fertilitu zachovávající operaci a byla u nich zjištěna diagnóza leiomyomu s bizarními jádry (LBJ). Typ studie: Retrospektivní klinická studie.

Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK, Praha.

Metodika: V naší databázi byly vyhledány pacientky, u nichž byla v období od ledna 2002 do června 2017 provedena myomektomie s histologickým závěrem LBJ. Analyzovali jsme jejich klinická data získaná z lékařské dokumentace a korespondence s pacientkami.

Výsledky: Nalezeno bylo celkem 37 pacientek splňujících vstupní kritéria. Medián věku pacientek byl 34,0 let.

Celkem 30 pacientek (81,1 %) podstoupilo operaci laparoskopickou, sedm (18,9 %) žen myomektomii laparotomickou. Peroperační vzhled myomu byl hodnocen jako typický ve 27 případech (73,0 %), v ostatních případech byl popsán jako abnormální či atypický.

Klinická a reprodukční data z dalšího sledování byla získána od 35 žen, medián délky sledování byl 48 měsíců. U devíti pacientek (25,8 %) byla nutná další intervence pro myomy, přičemž ve dvou případech (22,2 %) byl nález histologicky hodnocen opět jako LBJ.

Podíl žen, kterým se v celém souboru podařilo otěhotnět (pregnancy rate), byl 63,6 % a frekvence žen s živě narozeným dítětem (life birth rate) byl 33,3 %. Nezaznamenali jsme žádný případ vzdálené recidivy, maligní rekurence či úmrtí spojeného s diagnózou LBJ.

Závěr: Operace zachovávající dělohu u pacientek s LBJ se zdá jako bezpečná a racionální terapie u žen s přáním zachování fertility.