Kniha sleduje vývoj všech pražských cechů od počátků tohoto živnostenského zřízení v poslední čtvrtině 13. století až do jeho zániku v roce 1860. Výzkum byl veden pro města, která ve sledovaném období tvořily pražské souměstí - Staré Město pražské, Nové Město pražské, Malá Strana a Hradčany.
V úvodních kapitolách knihy jsou představeny základní prameny k dějinám pražských cechů a nejvýznamnější momenty jejich vývoje. Samostatná kapitola je věnována rovněž specifikům cechovních organizací na území pražských měst (fenomén meziměstských cechů, zemských organizací či židovské cechy).
V hlavní části práce jsou v abecedním pořádku rekonstruovány osudy všech doložených cechů, které působily v jednotlivých pražských městech v uvedeném období. Výzkum významným způsobem reviduje závěry dosavadních badatelů a doplňuje výklad o cechovním vývoji v nejmladším období (18. a 19. století), jemuž byla doposud věnována pouze okrajová pozornost.
Na základě poznatků o dílčím vývoji jednotlivých pražských cechů kniha poprvé pojednává o vývoji pražského cechovnictví jako celku. Přílohy tvoří glosáře latinských, německých a staročeských označení cechovních profesí.