Charles Explorer logo
🇨🇿

Poznámky k novému "Doporučení pro léčbu dyslipidemií: ovlivnění lipidů ke snížení kardiovaskulárního rizika"

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Nová guidelines k problematice dyslipidemií (DLP) přicházejí mimořádně dříve, než bylo plánováno. Především s ohledem na výsledky vědy i velkých klinických studií, ale i s ohledem na příchod biologické léčby (PCSK9i) na trh v mnoha evropských zemích.

Současně je "běžná" hypolipidemická terapie generifikovaná, a tedy levnější a dostupnější. Doporučení vycházejí podobně jako doporučení předchozí z principu odhadu celkového kardiovaskulárního rizika.

K tomu se využívají inovované tabulky SCORE, ale větší důraz je kladen na neinvazivní diagnostiku pomocí zobrazovacích metod, ať už jde o sonografii karotid nebo především nekontrastní CT koronarografii. Za největší novinku je asi třeba považovat snížení cílových hodnot LDL-cholesterolu (LDL-C) na 1,4 mmol/l a snížení vstupního LDL-C o 50 % u nemocných ve skupinách nejvyššího rizika a v sekundární prevenci.

Navíc u "extrémního" rizika je cílem snížit LDL-C < 1 mmol/l. V terapii DLP je zásadní léčba statiny.

Zejména u nemocných s akutním koronárním syndromem a u nemocných v nejvyšších kategoriích rizika je třeba využít maximální tolerované dávky statinu, v případě potřeby v kombinaci s ezetimibem. Kde tato maximální "běžná" léčba nepostačuje k dosažení cílových hodnot, je indikována terapie PCSK9i.

V žádném případě však doporučení nerezignují ani na nefarmakologickou léčbu, naopak, je vždy zdůrazňována jako první krok terapie DLP. Zajímavostí je zavedení termínu "aterosklerotické kardiovaskulární onemocnění" (ASKVO), který nahrazuje starší a méně přesné KVO.