Charles Explorer logo
🇨🇿

Sociální reprezentace vyhoření z pohledu vyučujících:"vyhoření" mezi zkušeností a analytickou kategorií

Publikace na Pedagogická fakulta |
2019

Abstrakt

Syndrom vyhoření jakožto rizikový faktor pro učitele je zavedený pojem jak ve vědě, tak ve veřejném diskurzu. Co ale pojem vyhoření znamená? Jaký je vztah mezi pojetím vědy a pojetím samotných učitelů? Aby bylo možné na uvedenou otáz- ku odpovědět, je nutné zabývat se obojím - pohledem vědy i pohledem samotných aktérů.

Tato studie se snaží odpovědět na otázku, zda a jakým způsobem se liší vyhoření jakožto sociální reprezentace (pohled vyučujících) a vyhoření jakožto analytická kategorie (akademický diskurz). V úvodní části textu se zabýváme zejména proble- matikou sociálních reprezentací, následuje popis metod a výsledková část.

Srovnání vědecké a aktérské perspektivy je uvedeno v diskuzi. Zdrojem dat prezentovaného výzkumného šetření jsou výsledky dotazníku vyhoření (N = 2394), polostrukturované rozhovory s vyučujícími zaměřené na problematiku vyhoření (N = 46) a položky nejužívanějších škál měřících vyhoření.

Výsledky naznačují, že zatímco sociální reprezentace vyučujících se zkušeností s vy- hořením má velmi blízko k vědeckému pojetí vyhoření, reprezentace vyučujících bez této zkušenosti je tomuto pojetí vzdálenější. Tito vyučující totiž akcentují zejména vnější rovinu vyhoření (z určitého pohledu se tedy zaměřují spíše na důsledky), a to proto, že vnitřní rovina (příčiny vyhoření, tedy vyčerpání) jim zůstává skryta. Článek se zaměřuje rovněž na důsledky, které toto "míjení" může mít v rovině školní reality.