Charles Explorer logo
🇨🇿

Monumentalita jako odraz sociální stratifikace

Publikace na Filozofická fakulta |
2020

Abstrakt

Základním kamenem výzkumu společnosti, a to nejen doby halštatské, je hrob jako odraz sociálního postavení člověka. Podle Heinricha Härkeho hroby přinášejí tři základní kategorie dat: 1 - záměrná archeologická data odrážející způsob myšlení, náboženství a sociální ideologii společnosti (typ pohřbu, konstrukce a zejména hrobová výbava); 2 - funkční archeologická data - poskytování informací o životě a prostředí jednotlivce (antropologické pozůstatky); 3 - údaje o životním prostředí - mezi 1 a 2 (Härke 1993).

Na základě syntézy všech prvků a následného výběru můžeme získat relativně přesný obraz o společenském postavení zemřelých i jejich komunitě jako celku. Náčelnictví je regionální společenský řád, který koncentruje moc v rukou sociálně nadřazeného jedince (Carneiro 1981).

Záměrná archeologická data - pohřební architektura (zejména monumentální) a hrobová výbava (představovaná zejména importovanými a luxusními předměty) mohou ve skutečnosti pomoci studovat úroveň sociální stratifikace (např. Renfrew 1974; Earle 1997).

Ukázkové výpočty převedené na "člověkohodiny" podle (Soós 2017), např. objem mohyly (Vyškov-Dědice - "Padělky na Letním poli") nebo kamenné prvky komorových hrobů (Morašice H1 - "U Mohyly"; Seloutky H4 / 2017 - "Na Šťastných") - dokazují společenský význam zemřelého vzhledem k zapojení pracovních sil a potřebě řešit nemovitý prvek a jeho kvantifikaci v maximální možné míře.