Existuje velké množství klinických i experimentálních důkazů o vlivu polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem z rybího oleje (omega-3 mastných kyselin) na různé složky rizika kardiovaskulárních onemocnění (KVO). Zdá se však, že čím více informací máme, tím více otázek zbývá.
Jsou tři úrovně důkazů o příznivém vlivu omega-3 mastných kyselin na riziko KVO. Epidemiologické údaje jasně prokázaly, že zvýšená konzumace rybích pokrmů je spojena s nižší celkovou a zejména kardiovaskulární mortalitou.
Množství experimentálních prací ukázalo příznivé působení omega-3 mastných kyselin na metabolismus sérových lipidů, koagulaci, funkci trombocytů, endoteliální funkci, arteriální poddajnost atd. Nejdůležitější jsou ale důkazy z klinických studií sledujících výskyt kardiovaskulárních příhod.
K dispozici máme výsledky z některých starších (JELIS, GISSI-Prevenzione a GISSI-HF) i zcela nových studií (ASCEND, VITAL, REDUCE-IT), které nejsou vždy v souladu. V následujícím přehledu shrneme současnou úroveň pochopení vztahů mezi omega-3 mastnými kyselinami a rizikem KVO se zaměřením na poslední prezentované výsledky studií a praktické implikace pro použití omega-3 mastných kyselin v praxi.