Charles Explorer logo
🇨🇿

Jak se postavit k alternativnímu kuřáctví

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Tabák byl kdysi považován za lék, ale opravdu kdysi. Jean Nicot, francouzský vyslanec v Portugalsku, si tenkrát tabákovými listy obkládal hlavu proti migréně - ano, nikotin se jmenuje po něm.

Tabákem se vykuřovalo proti moru, a tak bychom mohli pokračovat. Až do začátku dvacátého století.

Dnes se těžko najde někdo, kdo by popíral devastující vliv kouření na zdraví. Za tárou jistě doporučíme odvykajícím kuřákům čistý nikotin ve formě náplastí, pastilek, žvýkaček či ústního spreje, ale můžeme se setkat i s dotazem, zda přejít z cigaret na vapování elektronických cigaret či na vodní dýmku, nebo zda kouřit marihuanu, když je konopí tak léčebné...

Poté, co v roce 1881 Američan Bonsack vymyslel stroje na výrobu cigaret, se jimi kolem roku 1900 začal svět zaplavovat. I když se varující články objevovaly stále častěji, trvalo půl století, než se jejich devastující vliv opravdu prokázal.

Tehdy se cigarety ještě prodávaly v lékárnách, ale nejen tabákové - lékárny nabízely cigarety především speciálně pro astmatiky. Ty většinou ani neobsahovaly tabák, ale především durman a inhalace atropinu mohla opravdu alespoň mírně ulevit.

Ostatně jednu značku doporučoval sám velký profesor Thomayer - viz obr. 1. Dnes je prodej cigaret v lékárnách nemyslitelný.

Cigarety a léky, tedy zdraví poškozovat a zlepšovat - to nejde dohromady. Nevím o žádné studii prevalence kouření mezi českými lékárníky, ale nemyslím, že by moc kouřili, popravdě žádného farmaceuta-kuřáka neznám.

Co říci klientům lékárny o kouření, je asi jasné. Souvisí to nejen s každým receptem, ať jde o patřičné onemocnění, nebo lékové interakce, ale také s celým sortimentem lékárny.

Objevují se ale i nové formy nikotinu/tabáku. Co o nich klientům říkat?