Negativní zdravotní důsledky rizikového chování dospívajících tvoří nemalou část morbidity a mortality v tomto věkovém období. Předcházet závažným důsledkům rizikového chování souvisejícím s užíváním návykových látek je zadáním pro celou společnost.
Začít efektivně a metodicky správně hovořit s dospívajícími o těchto citlivých věcech je úkol pro lékaře primární péče - v pediatrii jsou to praktičtí lékaři pro děti a dorost. Vyvinuli jsme manuál individuálního poradenství v oblasti návykových látek.
Hlavním orientačním diagnostickým nástrojem je dotazník CRAFFT, který je pediatrický a preventivně zaměřený. V článku bychom chtěli představit roli praktických lékařů pro děti a dorost při skríninku a krátké intervenci u dospívajících a shrnout dostupné informace o efektivitě této metody.
V České republice byla efektivita potvrzena na dvou výzkumech, jejichž výsledky jsou v textu krátce představeny. Povinnost lékařů provádět krátkou intervenci v oblasti návykových látek je u nás zakotvena v zákoně, využití dotazníku CRAFFT a postup podle zmíněného manuálu se jeví jako efektivní a žádoucí způsob, jak této povinnosti dostát.