Cílem práce je přiblížit ve stručnosti počátky a šíření buddhismu Českých zemích a na Slovensku (na území někdejšího Československa) v komplexní podobě. O tématu bylo napsáno několik drobných textů, ale žádný v komplexní podobě.
Buddhismus se během svého rozvoje vždy šířil pomocí několika významných faktorů, mezi něž patřily osobnosti, společenství a literatura, což také zohledňuje tento text. Zpracovává období od začátků buddhismu v Českých zemích a na Slovensku koncem 90. let 19. stol. do současnosti.
Jako důležitý aspekt západního buddhismu shledáváme "hledání základní knihy", čemuž text také věnuje patřičnou pozornost. V průběhu 19. století se buddhismus dostává na Západ a jeho západní přívrženci jej odjíždějí studovat na Východ.
Zdrojem tradičního československého buddhismu, jehož patrně nejvýznamnějšími postavami byli Gustav Meyrink a František Drtikol, byla především jóga a hermetismus, společně s theosofickým neobuddhismem. Teprve s novou generací dostává buddhismus náboženskou formu, vznikají nové buddhistické skupiny, jež se dále rozvíjejí.
Přibývá příznivců hlásících se k buddhismu jako náboženství. Současným trendem je ústup od institucionální religiozity a příklon osobní spiritualitě.