Charles Explorer logo
🇨🇿

Srovnání výsledků radiofrekvenční ablace a resekce v léčbě jaterních metastáz kolorektálního karcinomu

Publikace

Abstrakt

Úvod: U 60 % nemocných s kolorektálním karcinomem (CRC) jsou diagnostikovány jaterní metastázy. Průměrná doba přežívání pacientů stadia IV CRC nepřesahuje 3 roky.

Chirurgická léčba zůstává jedinou potenciálně kurabilní metodou s 5letým přežíváním přesahujícím 50 %. Radiofrekvenční ablace (RFA) je nedílnou součástí komplexní léčby nemocných s jaterními metastázami CRC.

RFA využívá střídavého elektrického napětí o frekvenci 500-1 000 kHz mezi hrotem jehly a plošnou elektrodou na těle. Dostatečné proudové hustoty nutné k destrukci tkáně je dosaženo jen u hrotu katetru, kde vzniká termická koagulační nekróza.

RFA je řízená buď impedancí (CoolTip) nebo teplotou (RITA), doba trvání je obvykle 5-12 minut. Poprvé byla použita před více než 20 lety u HCC.

Jsou dva základní způsoby provedení- perkutánní (CT, UZ) a peroperační (laparoskopicky nebo při laparotomii). Cílem sdělení je prezentovat naše zkušenosti s touto metodou.

Materiál a metody: V letech 2013-2016 jsme v rámci projektu IGA NT-13660 celkově zařadili 334 nemocných s jaterními metastázami CRC, z 300 operovaných jsme u 56 nemocných (18,7 %) k ošetření jaterních metastáz použili RFA. U všech nemocných jsme sledovali pooperační morbiditu, celkové přežívání a kvalitu života.

Získané výsledky jsme srovnávali s resekovanými pacienty. Ke statistickému zpracování jsme použili Fisherův exaktní test a chí-kvadrát test podle vhodnosti.

Výsledky: Z 56 nemocných ošetřených RFA jsme CT navigovanou RFA použili ve 26,8 %, z laparotomie v 73,2 %. Kombinovaný resekční výkon a RFA byl proveden u 64,2 % pacientů, pouze RFA u 35,8 % pacientů.

U operace recidiv jaterních metastáz byla RFA nejčastější modalitou (43,2 %); 5leté přežívání bylo ve skupině RFA nižší (32 vs. 43 %, p = 0,052). Morbidita byla nesignifikantně nižší ve skupině RFA (Clavien-Dindo > 2, 18 vs. 24 %).

Rozdíl v hodnocení kvality života dle EORTC (European Organisation for Research and Treatment of Cancer) dotazníků jsme nezaznamenali. Závěr: Z našich výsledků plyne, že RFA ve srovnání s resekční léčbou vykazuje nižší pooperační morbiditu, ale vyšší lokální rekurenci a nižší celkové přežívání.

Výsledky jsou na hraně statistické významnosti. Indikace k RFA významně narůstá při výkonech pro recidivy jaterních metastáz CRC.

Randomizované studie chybí. Nutné je striktní dodržování multidisciplinárního přístupu se zvážením individuality konkrétního pacienta.